Атрибутика чайної церемонії

Ритуал чаювання, що сформувався під впливом ідей конфуціанства, даосизму та дзен буддизму, особливу увагу приділяв естетиці чаювання, пов'язаної з формою та матеріалом чайного посуду. У містичних легендах про походження посудини для дегустації напою часто згадуються повний Місяць, шматочок якого впав на землю у вигляді вигнутої чаші, краплі світла, таємничий заєць з великими вухами з дорогоцінного каменю. , настояна на сонці і перетворилася на перший чайний напій. Фігурує в міфах пурпурно-багряний пісок, що в полум'ї багаття перетворився на чарівну посудину у формі дракона, журавля або птаха Фенікс, в якому вода не втрачала своїх якостей ні в спеку, ні на холод. Сама поетичність і любов, з якою описується посуд, що використовується в чаюванні, є свідченням надзвичайної привабливості цього дійства для жителів Піднебесної.

Культура чайного посуду безсумнівно з давніх часів - одна з головних складових частин «гунфу ча» (чайної культури Китаю). На Сході прийнято естетизувати кожну дрібницю, з якою стикається людина у побуті. Це насамперед відноситься і до ритуальної атрибутики чаювання. Слід зазначити, що приготування до дійства чаювання починаються задовго до заварювання дорогоцінного напою.
Стародавній ритуал збору молодих чайних листочків, квітів чаю та чайних бруньок руками дітей конфуціанський канон трактує як мудрість єдності природних сил землі та людини, де немає місця порокам та таємним недобрим думкам. Зібрані нігтиками дитячих пальчиків, щоб не порушувати природну температуру чайного листа теплом людського тіла, чайні листки, квіти та нирки надовго зберігають акумульовану в них силу молодості природи та сонячну енергію. Така сакральна сировина залишається цілющим лише при зберіганні у порцелянових судинах і скриньках з щільно прилеглими до вузьких шийок кришками.

У процесі єднання чаю та води (про те, наскільки важкий процес пошуку води, у книзі йдеться не раз) природа віддає всі свої магічні секрети цьому чарівному напою. Не зруйнувати, а повніше виявити і відкрити цілющу силу покликаний чайний посуд, в якому зберігається і заварюється чудодійний напій. Великий чайник, наповнений теплою водою, вважається акумулятором смаку та енергії чаю.



Чайна культура природним чином пов'язана з природою Китаю: з легендами про дракони неба, землі та води, які знайшли в глибині і принесли на землю першу перлину, з таємничими ландшафтами гір, де міфічні істоти виростили перші чайні дерева, з давніми камінням і чагарниками бамбукових гаїв, з квітучою в снігу гірською сливою... Все це століттями зберігалося і в культурі чайного посуду, і в чайному живописі, і в каліграфії, і в пишноті колекцій особистих і колективних чайників, в чайних чашах і судинах для зберігання сухого чаю
Відомі стародавні китайські каліграфічні сувої із сюжетними описами, що прикрашають чайний посуд. У цих своєрідних трактатах описані імена кількох поколінь власників того чи іншого знаменитого особистого чи общинного чайничка, котрий, мандруючи у часі та просторі з багатьма своїми власниками, став сьогодні раритетом. На жаль, не збереглися імена майстрів, що їх створили, але жива традиція копіювання практично без найменших змін шедеврів стародавнього китайського чайного посуду.

Глибокий сенс при цьому набуває китайська естетика фундаментального традиціоналізму, завдяки якій майже всі твори безвісних геніїв китайської культури дійшли без будь-яких модернізацій і змін до нашого часу, стали надбанням всього людства. У цьому процесі дуже часто нівелюється національне культурне середовище та його колорит. Китайська чайна естетика успішно протистоїть всесвітньому «вирівнюванню».
Можливо тому копії відомих китайських творів мистецтва, чайний посуд цінуються так само дорого, як оригінальні твори китайських живописців та перших творців китайської кам'яної та бронзової скульптури.

Незвичайні історії

Трав'яний чай Чи варто вживати їх
Зелений чай Шкідливий він чи корисний
Чай та чайний квас Історія одного гурмана

Наші контакти

Чайна компанія "ETEA", Україна, Київ, пр. Миру, буд. 37 тел. (044) 896-12-45
Телефонуйте нам або пишіть
"Etea" 2012