Як вибирати чай

Що означає бути «правильним» чаєм? На мою думку, це насамперед означає «якісним»! А якість чаю залежить від багатьох факторів: від умов зростання чайної рослини, віку зібраного листя (молодих або старих), часу збору та способів обробки.
Тому давайте розберемося, якими бувають зелені чаї.

Фахівці умовно поділяють всі чаї на розсипні, пресовані, екстраговані та гранульовані.
Розсипні (байхові) чаї за величиною листа ділять на дві категорії - листові та брокен (різані, ламані). Корисніше і смачніше листові чаї.
Найсмачніший і ароматний - крупнолистовий. Його роблять із молодих, свіжих листочків та нирок чайного дерева. Але, щоб відчути розкіш його смаку, на склянку окропу беруть більше 1 чайної ложки заварки.
Дрібнолистовий чай не такий ароматний, оскільки виготовлений з великих уламків чайного листа, зате «париться» в окропі швидше, вимагає менше сухої заварки і міцніший.

Пресовані чаї - це брикети, виготовлені із спресованих під сильним тиском чаїнок різної якості. Бувають цегляні, плиткові та таблетовані. Для пресування цегляного беруть грубу сировину, для пресування плиткового - сировина трохи краща, для виготовлення таблеток використовується чайна пудра. Якість усіх цих чаїв досить низька.
Однак цегляний чай має ряд переваг: він менш схильний до псування, ніж розсипні чаї, і містить дуже мало кофеїну, тому його можна вживати у великій кількості.

Гранульовані чаї складаються з гранул - спресованих дрібних частинок чайного листа. Чим менші чайні гранули, тим міцнішим буде заварений чай. Щоправда, якість гранульованого чаю бажає кращого.


Екстраговані чаї - це швидкорозчинні концентрати чаю, які природного листа не містять.
Зелений чай різних країн значно різниться за сортами, що пов'язано з національними технологіями їх виготовлення.
Китайський зелений чай - найпопулярніший і якісніший. У Китаї виробляють близько 1,5 тисячі сортів зеленого чаю. Існують знамениті «імператорські» чаї – вони були виділені та відібрані самими імператорами Піднебесної.
Зелений байховий чай у Китаї найчастіше ароматизований, що, в принципі, не впливає на якість напою. На смак ароматизовані чаї менш терпкі, ніж звичайні. За традицією, їх слід вживати не окремо, а у поєднанні зі звичайними чаями, краще – з чорним чаєм. Частка зеленого ароматизованого чаю має становити 1/4-1/3 загального обсягу заварки.
Японські зелені чаї відрізняються від китайських темнішим кольором. Японський чай слід заварювати не більше 1 хвилини, тоді він розкриє свої переваги – аромат, м'який смак та незвичайну піну. Якщо ж заварку «перетримати», японський чай «загине», перетвориться на каламутний напій, що гірчить.

Рідкісні сорти чаю


Найкорисніші з японських чаїв - зібрані та перероблені на острові Окінава.
Кращі сорти грузинських зелених чаїв не поступаються за смаком та ароматом кращим китайським та японським чаям. Однак при заварюванні грузинського чаю треба знати маленький секрет: на одну заварку його необхідно класти трохи більше за норму.

Найвищою якістю та чудовим смаком відрізняється грузинський зелений чай № 95, гарний також
"Букет Грузії". До вищих сортів грузинського зеленого чаю відносяться сорти №125 та «Екстра».
Єдина перевага індійського зеленого чаю - його оригінальний пряний аромат. За іншими показниками індійські чаї набагато гірше китайських, японських і грузинських.
З індійських сортів варто придбати лише зелений чай з долини Кангра, який за якістю близький до китайських.

Незвичайні історії

Трав'яний чай Чи варто вживати їх
Зелений чай Шкідливий він чи корисний
Чай та чайний квас Історія одного гурмана

Наші контакти

Чайна компанія "ETEA", Україна, Київ, пр. Миру, буд. 37 тел. (044) 896-12-45
Телефонуйте нам або пишіть
"Etea" 2012